Perinteikkäälle Valistustalolle haetaan purkulupaa Rovaniemellä
- Valistustalo on monelle yhtä kuin sen vaaleanpunainen osa. Koko kiinteistö on kuitenkin paljon suurempi.
Lapin yliopiston ylioppilaskunnan, LYY:n, omistama kiinteistöyhtiö LYY-kiinteistöt Oy hakee Rovaniemen ympäristölautakunnalta lupaa niin sanotun Valistustalon purkamiseksi.
Lautakunta päättää asiasta ensi viikon keskiviikkona. Rakennustarkastajan esitys on, että purkulupa myönnetään.
Vaikka lupa saataisiinkin, se ei kuitenkaan tarkoita ylioppilaskunnan omistaman LaKy Oy:n ja sen omistaman LYY-kiinteistöt Oy:n hallituksen puheenjohtajan Jaakko Rannan mukaan välttämättä sitä, että rakennus puretaan.
Mitään päätöksiä tai lopullista suunnitelmaa ei vielä ole olemassa.
– Tässä vaiheessa haarukoidaan, mitä sille voitaisiin tehdä. Purkulupaa on haettu sitä varten, että tämäkin vaihtoehto on mahdollinen, jos siihen päädytään, Ranta sanoo.
Rakennukseen voidaan tehdä myös täysremontti.
– Se on mielenkiintoinen vaihtoehto, jos löydämme sellaisen mallin, että se on taloudellisesti toteutettavissa.
Aikataulukin on lavea. Ranta toteaa, että korjaus on jo kymmeniä vuosia myöhässä.
– Pari vuotta sitten tehdyssä kuntoarviossa todettiin, että ikkunat saattavat pian lennellä ulos. No, niin ei ole tapahtunut, eikä rakennus kenenkään päälle kaadu. Se on kuitenkin hyvin huonossa kunnossa ja sille on tehtävä jotain. On rakennettava uusi tai tehtävä täydellisen uudisrakentamisen tasoinen peruskorjaus.
Rakennuksen remontointi on arvioitu kalliimmaksi kuin vanhan purku ja uuden rakentaminen.
– Korjaaminen tarkoittaisi joka tapuksessa sitä, että kantavia seiniä lukuun ottamatta kaikki muu olisi purettava pois.
1950-luvulla rakennettu Valistustalo tunnetaan Rovaniemellä lähinnä vaaleanpunaisena Tivolin kotipaikkana. Rakennus on kuitenkin paljon tätä matalaa osaa suurempi. Pääosa rakennuksesta sijoittuu nelikerroksisena Valtakadun puolelle ja siellä aina käräjäoikeuteen asti.
Rakennuksessa on monia toimijoita, muun muassa Café Tivoli, kuntosali, useita toimistoja yläkerrassa, liikehuoneistoja ja alakerrassa bänditiloja.
Valistustalo on myös rakennus, joka herättää monenlaisia intohimoja. Rakennusta ei ole suojeltu.
Ranta sanookin, että jos vastaava rakennus olisi jossain syrjäkylällä, se ei herättäisi voimakkaita tunteita ja paljon ja kaikenlaista olisi jo tapahtunut.
Hän myös muistuttaa, että vaikka purkulupa saataisiin ja siihen päädyttäisiin, ei se tarkoita sitä, että seuraavalla viikolla alkaa jotain tapahtua. Kyse on pitkäaikaisesta projektista.
– Jos rakennus puretaan ja rakennetaan uutta tilalle, ei se ainakaan kaupunkikuvallisesti olisi huonompi vaihtoehto.
Keskustele verkossa. Pitäisikö Valistustalo säilyttää?




Joo kyllä sielon painittu mie muistan hyvin ko Jänkälän Reiska ja Ollilan Reiska paiski ukkoja selälhen mutta net oliki huippu miehijä sillon mie pikkupoikana kattelin silimät kiiluven net olit IDOOOOLIJA ISOLA IIIILÄ
Ilmoita asiaton kommentti