Lappia-talo ”vajoaa” maan alle
- Kuvateksti
Lappia-taloa tullaan todennäköisesti laajentamaan maan alle, paljastaa Rovaniemen Lappia-talon tarveselvitystä tekevä arkkitehti Johannes von Martens arkkitehtitoimisto A-konsulteista.
– Näin talon uskopuoliseen arkkitehtuuriin ei tarvitsisi tehdä mitään uusia rakennelmia, von Martens toteaa.
Von Martensin mukaan juuri nyt tarveselvityksen valmistumisen kynnyksellä näyttää ilmiselvältä, että taloon tarvitaan laajennus, sillä teatterin lavastamolla on selkeä lisätilan tarve.
– Kaikkein järkevimmältä näyttää maanalainen laajennus, joka on mm. talon toimintaa ajatellen kaikkein järkevin laajennustapa, von Martens sanoo.
Von Martensin mukaan selvitys osoittaa myös sen, että Lappia-talon länsipuolta eli ns. nelostien puolta tulisi kehittää puistomaiseen suuntaan.


HOMEET LISÄÄNTYY TOLLEEN VAIN RAKENNUKSEEN JA IV MEINATTAAN SE SITTEN PAIKATA.
Ilmoita asiaton kommentti