Jorma Ollila vetämään selvitystä tiemaksuista
Tiemaksujen käyttöönottoa Suomessa ryhdytään selvittämään liikenne- ja viestintäministeriön työryhmässä. Ministeriö on nimittänyt ryhmän johtoon Nokian hallituksen puheenjohtajan Jorma Ollilan.
Työryhmän tehtävänä on selvittää, miten maksujen käyttöönotossa pitäisi edetä, mitä niillä tavoitellaan ja kuinka ne voidaan toteuttaa. Asian selvittämisestä sovittiin hallitusohjelmassa.
Liikenne- ja viestintäministeri Merja Kyllönen (vas.) korostaa, ettei mitään käytännön ratkaisuja mahdollisen maksun toteutuksesta ole vielä tehty.
Ollilan mukaan mutkikkaimpia asioita ovat tietoturva ja yksityisyyden suoja.
– Nyt ei puhuta seuraavien vuosien liikennepolitiikasta, vaan vaihtoehdoista kymmenien vuosien päähän. On tärkeää selvittää myös tiemaksuteknologian toteutuksen merkitys suomalaisille korkean teknologian yrityksille, hän sanoo.
Työryhmän toimikausi päättyy ensi vuoden lopussa.


On se helevetin kumma asia,että nuille ökyrikkaille
eläkeläisille järjestetään oikein valtion toimesta
tyhjän päiväsiä muka tärkeitä projekteja.
Kyllä nyt alkaa selvitä kenen lauluja Kyllönenkin
laulaa. Se alkaa tuntua että tämä "Ollila" on
täysin korvaamaton Suomen valtiolle.Niin sen asian
ymmärsin kun satuin kuuntelemaan Kyllösen haastattelun televisiossa.
Ilmoita asiaton kommentti