Iltalehti sai vapauttavan perättömästä rivoilu-uutisesta
Iltalehti selvisi moitteitta julkaistuaan perättömän uutisen urheilutoimittaja Niki Juuselan radiopuheista.
Lehti kertoi viime kesänä, että Juusela olisi puhunut ohjelmassa rivoja naiskollegalleen. Juuselalle tapaus oli kiusallinen, koska väite roikkui lööpissä viikonlopun ajan. Hän kanteli Julkisen sanan neuvostoon (JSN).
Iltalehti vetosi JSN:ssä siihen, että juttuvinkki oli tullut ralliradion kuulijalta. Juusela ei muistanut tapausta, mutta Ylen Keski-Suomen päällikkö vahvisti sen lehdelle. Yle-päällikkö soitti jälkeenpäin Iltalehteen ja otti vastuun vääristä tiedoista.
JSN:n mukaan Iltalehti noudatti journalistin ohjeita, koska se yritti tarkastaa saamansa tiedon ensin toimittajalta ja seuraavaksi tämän esimieheltä. Oikaisun lehti teki verkossa ja painetussa lehdessä.
JSN:n mukaan oikaisu ei tosin aivan onnistunut. Otsikossa annettiin edelleen ymmärtää, että studiossa olisi puhuttu rumia. Oikeasti puhe oli kananmunan syömisestä eikä sanoja ollut Juusela.


Iltalehti on iltap----lehti, täyttä huussinalusta.
En ikinä osta ko.roskaa enkä klikkaa ja suosittelen muitakin siirtymään koko ajan alemmas siirtyvästä tasosta muille sivustoille. Heille myynti ja klikkausten määrä on ainoa mitään merkitsevä asia.
Ilmoita asiaton kommentti